Polskie Radio Dwójka

Dyrektor Konkursu
Aurelia Liwanowska-Lisiecka

Jury
Karol Radziwonowicz - przewodniczący
Justyna Galant-Wojciechowska
Maria Grzebalska
Joanna Kurpiowska

O NAS

JOANNA KURPIOWSKA - SAMULSKA
JurorUkończyła studia (dyplom z wyróżnieniem) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera (1976). Studia podyplomowe odbyła pod kierunkiem prof. Wiktora Mierżanowa (1978). Brała udział w Mistrzowskich Kursach Pianistycznych u Wiktora Mierżanowa w Dusznikach Zdroju (1976, 1978, 1979) oraz Rudolfa Kehrera w Weimarze (1977, 1979).

Wielokrotnie otrzymywała stypendium artystyczne im. Fryderyka Chopina (1968-1974). Została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie (1974). Wzięła udział w IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (1975). Była finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Busoniego w Bolzano - Włochy (1976), a także półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Clary Haskil w Vevey - Szwajcaria (1977). W 1980 roku została laureatką „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistki Polskiej w Słupsku.

Pierwszy koncert z orkiestrą wykonała w wieku 12 lat w sali koncertowej Studio Polskiego Radia we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Krukowskiego. Od 1968 roku występowała z recitalami organizowanymi przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i dolnośląskie towarzystwa muzyczne. Występowała jako solistka z większości krajowych filharmonii pod batutą wybitnych dyrygentów, m. in. Koncert f-moll Chopina z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jerzego Katlewicza (1975). W Filharmonii Narodowej występowała w 1976 roku w koncertach Bacha na 2-4 fortepiany oraz z Koncertem fortepianowym A-dur Liszta. W Polsce współpracowała z Krajowym Biurem Koncertowym, a za granicą występowała we współpracy z Polską Agencją Artystyczna PAGART koncertując w Niemczech, Czechosłowacji, na Węgrzech, w Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, w Hiszpanii i w Korei Północnej.

W okresie stanu wojennego intensywnie koncertowała w ramach duszpasterstwa środowisk twórczych i Krajowego Biura Koncertowego w programach recitalowych i poetycko-muzycznych współpracując z wybitnymi aktorami jak Jerzy Zelnik, Anna Nehrebecka, Hanna Skarżanka. Po założeniu rodziny, od 1984 roku zrezygnowała z intensywnej działalności estradowej. Dokonała szeregu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz wielu nagrań dla Telewizji Polskiej. Nagrała też płytę z utworami Schumanna dla Polskich Nagrań.

W latach 1976-82 pracowała na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie jako akompaniator - wykładowca w klasach skrzypiec (Ireny Dubiskiej, Zenona Brzewskiego, Zenona Bąkowskiego i Tadeusza Gadziny), altówki, wiolonczeli (klasy Arnolda Rezlera, Kazimierza Michalika, Kazimierza Wiłkomirskiego i Andrzeja Orkisza) oraz kontrabasu (klasy Tadeusza Pelczara i Andrzeja Mysińskiego).

Od roku 1987 podjęła pracę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Warszawie jako nauczyciel fortepianu, gdzie pracowała do 1992 roku. W 1991 roku rozpoczęła pracę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina. Do chwili obecnej pracuje w II Sekcji Fortepianu tej szkoły. Od roku 1993 dyplomy w jej klasie fortepianu uzyskało szereg pianistów, późniejszych wybitnych studentów akademii muzycznych.

Od 1994 roku stale współpracuje jako konsultant z wieloma szkołami muzycznymi regionu warszawskiego (trzy szkoły warszawskie, Radom, Żyrardów, Sochaczew, Grodzisk). Była jurorem regionalnych., makroregionalnych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych w Warszawie, Wrocławiu, Radomiu, Nowej Soli i Sochaczewie. Prowadziła lekcje otwarte i seminaria w wielu ośrodkach oraz letnie kursy w regionach dolnośląskim, śląskim, świętokrzyskim i suwalskim. Konsultowała wielu laureatów czołowych nagród w ich przygotowaniach do konkursów ogólnopolskich. Była konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. Od października 2000 r. jest wykładowcą Pianistycznego Studium Konsultacyjnego i jest w jego Radzie. W latach 2001-2005 jest wykładowcą Warszawskich Warsztatów Pianistycznych. Od 2003 roku jest Przewodniczącą Jury Konkursu Pianistycznego w Żyrardowie.

Joanna Kurpiowska uhonorowana została Nagrodą Centrum Edukacji Artystycznej (1993) oraz Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (2005).

Uczniowie występowali w wielu koncertach i recitalach w kraju i zagranicą (Forum Lutosławskiego, Festiwal Chopinowski w Gandawie, Koncert monograficzny utworów Jana Ekiera, Festiwal "Warszawska Jesień", a także nagrywali dla Polskiego Radia.

Nagrody uczniów:
1992 - Krzysztof Pieszak - Przesłuchania Regionalne CEA - III Nagroda
1993 - Marta Jarczewska - Przesłuchania Regionalne CEA - IV Nagroda
1993 - Agnieszka Przemyk - Przesłuchania Regionalne CEA - III Nagroda
1993 - Tomasz Lupa - Przesłuchania Regionalne CEA - I Nagroda
1993 - Justyna Witkowska - Przesłuchania Regionalne CEA - II Nagroda
1994 - Marta Jarczewska (ex-equo) - Przesłuchania Regionalne CEA - I Nagroda
1994 - Justyna Witkowska (ex-equo) - Przesłuchania Regionalne CEA - I Nagroda
1994 - Dariusz Leonowicz - Przesłuchania Regionalne CEA - III Nagroda
1994 - Agnieszka Przemyk - Przesłuchania Regionalne CEA - wyróżnienie
1994 - Marta Jarczewska - Ogólnopolski Konkurs EPTA w Krakowie - III Nagroda
1994 - Tomasz Lupa - Ogólnopolski Konkurs Muzyki Współczesnej we Wrocławiu I Nagroda
1995 - Dariusz Leonowicz - Mazowieckie Przesłuchania Chopinowskie w Sochaczewie I Nagroda
1995 - Dariusz Leonowicz - Ogólnopolski Konkurs w Koninie - wyróżnienie
1996 - Marta Jarczewska - Ogólnopolski Konkurs Chopinowski w Antoninie - wyróżnienie
1996 - Arkadiusz Jarosiński - Konkurs na wykonanie współczesnego koncertu fortepianowego - I Nagroda
1997 - Dariusz Leonowicz - Ogólnopolski Konkurs, Piotrków Trybunalski - III Nagroda
1997 - Agnieszka Przemyk - Ogólnopolski Konkurs EPTA w Krakowie - III Nagroda
1998 - Przemysław Zych - Dni Karola Szymanowskiego w Zakopanem - wyróżnienie
1999 - Przemysław Zych - Regionalny Konkurs Chopinowski w Radomiu - I Nagroda
2001 - Jakub Sikora - Przesłuchania Regionalne CEA - laureat
2003 - Jakub Sikora - Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Miłosza Magina w Paryżu - wyróżnienie
2004 - Weronika Świderska - Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. L. Stefańskiego i H. Czerny-Stefańskiej w Płocku - wyróżnienie
2005 - Jakub Sikora - Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Miłosza Magina w Paryżu - nagroda za najlepsze wykonanie utworów kompozytorów polskich 

  Aktualności
O Konkursie
O Nas
Regulamin
Media
Partnerzy
Organizacja
Informacje
Lokalizacja
Zgłoszenie
Laureaci
Galeria
Kontakt
 
WARSZAWSKI KONKURS PIANISTYCZNY
© 2010